Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова
Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки
ректор Андрущенко Віктор Петрович
сайт - www.npu.edu.ua
адреса 01601, м.Київ, вул. Пирогова, 9
Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова (НПУ ім. Михайла Драгоманова, НПУ) — вищий навчальний заклад IV рівня акредитації в Україні.
Зміст |
Історія
На середину 1920 р. в Києві діяло кілька вищих навчальних закладів гуманітарного спрямування — університет імені Святого Володимира та Український університет, організований у роки Української Народної Республіки, Вищі жіночі курси, два народні університети — український і російський.
Управління вищих шкіл м. Києва 15 липня 1920 p. ухвалило створити на базі Київського університету Св. Володимира та Вищих жіночих курсів Київський вищий інститут народної освіти, якому радою професорів було присвоєно ім'я видатного українського вченого, культурного і громадського діяча М. П. Драгоманова. Першим директором інституту був український математик, педагог К. М. Щербина. Згодом, у тому ж році, в інститут були влиті народні університети, географічний, фребелівський та вчительський інститути, а також приватні жіночі педагогічні курси.
Спочатку в складі КІНО було два факультети: шкільний і дошкільний. Третім став лікувально-педагогічний факультет, відкритий ще восени 1919 р. при Вищих педагогічних курсах 2-го Товариства професорів і навчателів і повністю включений до складу ІНО розпорядженням УВШ від 31 серпня 1920 p.
Навчально-матеріальною базою, на якій розпочав свою роботу КІНО, було приміщення колишнього університету Св. Володимира та частина приміщень, що раніше належали інститутам, зокрема кабінети, лабораторії та бібліотека.
10 липня 1933 p. питання про систему підготовки педагогічних кадрів і мережу педзакладів на 1933-34 навчальний рік обговорювалося і вирішувалося колегією НКО УРСР. Було запроваджено нову систему і визначено номенклатуру профілів підготовки педагогічних кадрів. Замість інститутів соціального виховання і педагогічних інститутів професійної освіти (КІПО) було створено єдиний тип вищого педагогічного навчального закладу — педагогічний інститут.
Так у 1933 p. утворився Київський педагогічний інститут. На початок 1933-34 навчального року він мав такі відділи: математичний, фізичний, хімічний, географічний, біологічний, історичний, мовно-літературний, дошкільний, педагогічний, шкільно-педагогічний, позашкільний, комуністичного дитячого руху, на базі яких наступного року було створено факультети — історичний, мовно-літературний, фізико-математичний, біохімічний (існував до 1938 p.), географічний. У червні 1936 p. інститутові присвоюється ім'я М. О. Горького. Тоді ж було відкрито вечірній відділ.
У 1945-53 роки інститут (директори — доценти Павло Романович Чамата, І. Д. Золотоверхий) мав вісім факультетів: — історичний; — філологічний з двома відділами — української та російської мови і літератури; — іноземних мов з трьома відділами — англійської, німецької, французької; — фізико-математичний; — географічний; — біологічний, дефектологічний; — педагогічний.
У 1956 р. до Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка було переведено історичний і природничо-географічний факультети.
В 60-і роки в інституті за ректорства академіка АПН СРСР, проф. М. М. Підтиченко вводиться п'ятирічний строк навчання.
В 1972 році відновлено природничо-географічний факультет.
У 1986 p. відкрито Переяслав-Хмельницький філіал інституту з трьома факультетами — філологічним (з відділенням української і російської мови і літератури), педагогічним (з відділенням дошкільної педагогіки і психології, педагогіки початкового навчання) і фізичного виховання, де на денному відділенні навчається 1291 студент і на заочному — 945. У 1990 р. на 51 кафедрі інституту з-поміж 705 викладачів працювало 46 професорів та докторів наук (7 % від загального числа і 372 доценти, кандидати наук (53 %)).
З осені 1989 року колектив вузу став активно домагатися повернення інститутові несправедливо відібраного в середині 20-х років імені Михайла Петровича Драгоманова. Це питання постійно стало порушуватися на зборах викладачів і студентів, засіданнях ради інституту і рад філологічного, історичного, педагогічного та інших факультетів, у статтях в періодичній пресі.
Усі ці вимоги й акції завершилися перемогою справедливості: в 1993 році інститутові було повернуто ім'я видатного українського вченого-енциклопедиста, борця за вільну українську школу М. П. Драгоманова.
Назви
1834 - "особливий виховний заклад" при Київському університеті Св. Володимира;
1920 - Київський інститут народної освіти імені М.П. Драгоманова;
1936 - Київський педагогічний інститут імені М. О. Горького;
1991 - Київський Державний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова;
1997 - Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова.
Інститути
Структура Національного педагогічного університету імені Михайла Петровича Драгоманова у 2009/2010 навчальному році.
- Фізико-Математичний
- Дистанційного навчання
- Філософської освіти і науки
- Фізичного виховання та спорту
- Гуманітарно-технічної освіти
- Інформатики
- Іноземної філології
- Історичної освіти
- Корекційної педагогіки та психології
- Природничо-географічної освіти та екології
- Педагогіки та психології
- Перепідготовки та підвищення кваліфікації
- Політології та права
- Розвитку дитини
- Соціології, психології та управління
- Української філології
- Соціальної роботи та управління
Ресурси Інтернет
- www.npu.edu.ua - Офіційний сайт НПУ ім. М.П.Драгоманова
- Про університет на освітньому порталі
- Структура університету
Матеріал з української версії Вікіпедії.