Волинський національний університет імені Лесі Українки
Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки
Ректор університету - Ігор Ярославович Коцан, доктор біологічних наук, професор, президент Біофізичного товариства України та Волинського відділення Малої академії наук України.
Свою історію навчальний заклад почав від 1940 року, коли було утворено Луцький державний учительський інститут. На перший курс було зараховано 135 студентів. Навчальний процес вели 50 викладачів. 1.jpg
Функціонували чотири відділи: філологічний із українським і російським відділеннями, фізико-математичний, природничо-географічний, і заочний.
Слабкою була навчально-матеріальна база інституту: йому виділили приміщення колишнього сирітського будинку, збудованого 1929 року на околиці Луцька (нині тут школа-інтернат), не вистачало обладнання, літератури. Важко було з викладацькими кадрами. Проте поступово облаштовувалися навчальні кабінети, лабораторії, комплектувався фонд бібліотеки. Велику допомогу в цьому надав Полтавський педагогічний інститут.
Першим директором інституту було призначено Івана Терентійовича Сокура.
Діяльність навчального закладу, перервану війною (1941 р.), поновлено 1946 року. У вересні 1951 року на базі учительського інституту було створено педагогічний інститут, якому через рік присвоїли ім`я Лесі Українки. На той час заклад мав всього два факультети: історико-філологічний та фізико-математичний, а вже на початку 90-х років в інституті функціонувало 9 факультетів.
16 липня 1993 р. тодішній президент України Л.М.Кравчук підписав указ про створення на базі Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки Волинського державного університету, залишивши йому ім`я Лесі Українки. Зараз у структурі університету функціонують чотири інститути (інститут соціальних наук, інститут мистецтв, інститут фізичної культури та здоров`я, педагогічний інститут), 14 факультетів, 73 кафедри, працює 703 викладачі, з них 437 - доктори та кандидати наук, доценти і професори.
Десятки наших студентів щороку виборюють призові місця на регіональних, державних, міжнародних олімпіадах і конкурсах. Кожен рік публікується понад 100 студентських робіт у фахових виданнях. Студенти мають змогу стажуватися в престижних університетах США, Німеччини, Канади, Швеції, Польщі.
Зі створенням університету пожвавилася наукова діяльність викладачів. Ведеться активний пошук у галузі хімії, фізики, біології, географії, математики, гуманітарних наук.
Учені університету мають авторитет і визнання серед науковців України, про що свідчить залучення їх до роботи в експертних радах при ВАКу України (фізика, хімія, літературознавство) та у фахових радах при Державній акредитаційній комісії, а також членство в багатьох спеціалізованих радах із захисту кандидатських і докторських дисертацій. Наукові здобутки викладачів постійно публікуються в університетських часописах "Науковий вісник ВДУ", "Психологічні перспективи", "Літопис Волині". Функціонує редакційно-видавничий відділ „Вежа". Регулярно виходить газета "Наш університет".
Спортивна еліта Волині формується в інституті фізичної культури та здоров`я. Саме тут отримали високу підготовку десятки спортсменів, які вибороли медалі та дипломи на найпрестижніших змаганнях світу. Університет пишається художніми колективами інституту мистецтв, які відомі не лише в області й Україні, а й в інших державах.
Не викликає ніякого сумніву, що наш університет відповідає статусу класичного, це визнали авторитетні комісії, які акредитували його найвищим IV рівнем. ВДУ відзначено в Міжнародному академічному рейтингу "Золота фортуна" срібною медаллю "Незалежність України". Університет також став лауреатом рейтингу "Кращі підприємства України" в номінації "Вища школа".
Керівництво університету розробило чіткий план подальшого розвитку матеріальної бази навчального закладу. Це, передусім, спорудження сучасного спортивного комплексу, ботанічного саду, навчального корпусу, квартир для викладачів. Ректорат і колектив працюють над тим, щоб рівень підготовки випускників університету відповідав міжнародним стандартам, щоб функціонували повноцінно наукові школи, і докладає всіх зусиль для того, щоб Волинський державний університет імені Лесі Українки посів гідне місце серед класичних університетів України і Європи.
26 вересня 2007 року Указом Президента України Віктора Ющенка ВДУ ім. Лесі Українки присвоєно статус національного. В указі зазначено: «Враховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності Волинського державного університету імені Лесі Українки і його визначний внесок у розвиток національної освіти і науки, постановляю: надати ВДУ імені Лесі України статус національного і надалі іменувати Волинський національний університет імені Лесі Українки».