Шапченко В. Оповідання Ю. Старостенко «І трапиться ж таке»

Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки

Перейти до: навігація, пошук

Шапченко Віра - магістрантка Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка, Київського університету імені Бориса Грінченкаспеціальність «Початкова освіта»

Зміст

Тема уроку

Урок читання для 3 класу : «Оповідання Ю. Старостенко «І трапиться ж таке...»

Мета уроку

  • формувати навичку усвідомленого читання;
  • вчити визначати тему оповідання;
  • вчити учів аналізувати оповідання, використовуючи прийом «читання під лінгвістичним мікроскопом»;
  • дати знання про дитячого письменника Ю. Старостенка;
  • поширювати знання про характерні особливості зими, про життя звірів взимку;
  • поглиблювати знання про ведмедів; вчити вирізати ведмедя з паперу;
  • розвивати мислення, пам'ять, уяву, увагу, творчі здібності;
  • розвивати вміння передбачення;
  • виховувати бережливе ставлення до природи, звірів;
  • виховувати доброзичливість, бажання допомагати.

Презентація уроку

Презентація уроку: Файл:Шапченко В Урок читання.pdf

Хід уроку

І. До читання.

1.Організація класу (слайд 1).

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Личе в подорож дзвінок.

2.Чистомовка (сл. 2).

Ят-ят-ят – у нас багато хороших ... (свят).

Яр-яр-яр – я уже ... (школяр).

Як-як-як – до нас приїхав ... (моряк).

Ян-ян-ян – вирвемо весь ... (бур`ян).

Яч-яч-яч – забив у ворота ... (м`яч).

Ящ-ящ-ящ – спіймався великий ... (лящ).

3. Складіть речення за малюнками (сл. 3-5).

4.Розповідь про автора (сл. 6).

Народився Юрій Семенович Старостенко в Білорусії. Батько його був лікарем, а мати — медсестрою. Юрко мало не щодня навідувався до лісу, милувався його красою і непомітно для себе переймався глибокою любов'ю до рідної природи...

Коли Юрію виповнилось 11 років, родина Старостенків переїхала до нової столиці України — Києва. Краса зустріла його і тут. Скільки близького, спорідненого до білоруської природи побачив хлопець у цьому краї, і скільки нового, небаченого потрапило в око пильного природолюба! Тут закінчив Юрій десятирічну школу. Під час війни хлопець весь час працював на полі, збираючи жнива.

Пізніше Юрію Старостенкові випало служити у військах . Але коли Юрію Старостенкові виповнилося всього тридцять літ, його спіткало непоправне горе — він тяжко захворів.

Довгими безсонними ночами згадувалось життя, наповнене багатьма незабутніми подіями, марились білоруські бори, українські ліси — в пам'яті, виявляється, не згасли малюнки природи. То чому б не розповісти про все це людям?

Твори письменника лаконічні та щирі. Автор часто вдається до персоніфікації — надає явищам природи, тваринам та рослинам людських властивостей. Письменник любив повторювати: «Коли я пишу для дітей про нашу прекрасну природу, я відчуваю, що знайшов своє місце в житті».

5.Прочитайте заголовок та подивіться на малюнок.

  • Як ви думаєте, про що буде оповідання?

6. Як ви думаєте, чому ведмідь біжить за сорокою? (сл. 7)

7. Рольова гра «Чому ведмідь біжить за сорокою».

Після обговорення питання чому ведмідь біжить за сорокою, учні обирають найцікавіший варіант та розігрують його.

Вчитель обирає двох учнів (ведмідь та сорока), які розігрують ситуацію. (вчитель дає маски ведмедя і сороки та контролює рольову гру; якщо потрібно, допомагає, підказує) (сл. 8)

ІІ. У ході читання.

1. Читання оповідання (за підручником).

2. Бесіда.

  • Про кого розповідається в оповіданні?
  • Яка пригода трапилась з Мишком? Хто йому допоміг?
  • То чому ведмідь біг за сорокою?
  • Визнач тему оповідання.

3. Фізкультхвилинка.

4. Читання «під лінгвістичним мікроскопом» (сл. 9-15).

  • Порівняння слів автора з реченнями, які склали учні.
  • «Сірі хмари». Бесіда про види хмар.
  • Порівнювати життя Мишки в оповіданні та життя ведмедів взимку (які є ягоди взимку? Чим живляться ведмеді? Де сплять?) (сл. 16-17).

5.Читання в особах (у підручнику).

6. Прочитайте картини природи взимку.

  • Які характерні ознаки зими?

ІІІ. Після читання.

1. Вікторина (сл. 18)

  • Чим ласував Мишко?
  • Яка картина природи була на ранок?
  • Як називається дім ведмедя?
  • Як називає автор маленьких пташенят?

2. Бесіда.

  • Чому сорока допомогла ведмедю?
  • Що хотів сказати автор?

3. Вирізання ведмедя з паперу.

Підготовка колективної виставки ведмедиків (методом вирізування симетричних зображень, методом складання паперу) (сл. 19).

4. Підсумки уроку.

  • Який твір читали? Хто автор?
  • Де народився Юрій Старостенко?
  • Ким були його батьки?
  • Чим захоплювався хлопчик, коли переїхав до Києва?
  • Чим займався письменник, коли став дорослим?
  • Що любив описувати письменник у своїх творах?
  • Яка пора року описується? Чим вона характерна? Як живуть звірі взимку?
  • Чого нас вчить це оповідання?
  • Створення загальної картини «Ведмежа родина».
  • Виставлення оцінок.
  • Повідомлення домашнього завдання.


Особисті інструменти
Ми в мережі
Реклама