Матвієнко Катерина Олександрівна

Матеріал з PSYH.KIEV.UA -- Вісник психології і соціальної педагогіки

(відмінності між версіями)
Перейти до: навігація, пошук
(Початок роботи і Друга світова війна)
 
(3 проміжні версії одного користувача не показані)
Рядок 1: Рядок 1:
 
[[Файл:Матвієнко К О .png|міні|праворуч|350пкс|Фото: Матвієнко Катерина Олександрівна]]
 
[[Файл:Матвієнко К О .png|міні|праворуч|350пкс|Фото: Матвієнко Катерина Олександрівна]]
  
+
МАТВІЄНКО (Лобас) Катерина Олександрівна (09.І.1921–19.ХІ.2003) – випускниця [[Піско-Удайська восьмирічна школа|Пісківської школи]], була вчителькою початкових класів, німецької мови, історії Піско-Удайської школи, «Відмінник народної освіти», учасниця підпілля у роки німецької окупації.
  
'''Матвієнко Катерина Олександрівна''' (09.01.1921-19.11.2003) - український педагог, була вчителем [[Піско-Удайська восьмирічна школа|Піско-Удайської восьмирічної школи]], Чорнухинського р-ну, Полтавської обл.
+
Життя Катерини Олександрівни було пов’язане з [[Піско-Удайська восьмирічна школа|Піско-Удайською школою]] протягом 50 років.
  
Викладала німецьку мову, російську мову
+
== Освіта ==
 +
 
 +
* 01.09.1929 р. вона пішла навчатися в перший клас, а 17.09.1936 р. закінчила [[Піско-Удайська восьмирічна школа|Пісківську семирічну школу]] на «відмінно».
 +
 
 +
* З 1.09.1936 р. Катерина Олександрівна навчалась у Лубенській фельдшерсько-акушерській школі, яку закінчила 2.08. 1938 р. Одержала спеціальність «Акушерка». По спеціальності не працювала.
 +
 
 +
== Початок роботи і Друга світова війна ==
 +
 
 +
* З 25.08.1938 р. була призначена вчителем І-ІV класів Білоусівської семирічної школи.
 +
 
 +
* З 01.09.1939 р. почала працювати вчителем початкових класів [[Піско-Удайська восьмирічна школа|Пісківської семирічної школи]].
 +
 
 +
* З 1.09. 1940 р. Катерина Олександрівна почала заочно вчитися в Лохвицькому педагогічному училищі, яке закінчила 3. 08. 1945 р.
 +
 
 +
* Деякий час підміняла вчителів у початковій школі хутора Красногірка. Так і працювала з маленькими дітками.
 +
 
 +
* Потім 22.06.1941 р. розпочалась війна. Батько Катерини Олександрівни '''Лобас Олександр Миколайович''' до війни працював головою колгоспу і був залишений для підпільної роботи.
 +
 
 +
* 21 вересня 1941 р. село окупували німці. Швидко підібрався «штат» - староста і поліцаї. В першу чергу забирали все і утискували комуністів та їх сім’ї. Олександра Миколайовича разом з іншими активістами села заарештували і пішки за возом відправили в м. Лубни. 14.06.1942 р. розстріляли.
 +
 
 +
[[Файл:Матвієнко КО - 2.jpg|міні|ліворуч|350пкс|Фото: К.О. Матвієнко]]
 +
 
 +
Вели через с. Постав-Мука, мимо двору батьків [[Матвієнко Микола Андрійович|Матвієнка Миколи Андрійовича]]. Олександр Миколайович попросив дозволу зайти попити води. Дозволили. Зайшов, попрощався і попросив переказати в Піски, щоб не йшли провідувати, бо це небезпечно.
 +
 
 +
* В 1942 р. Катерину Олександрівну від відправлення в Німеччину на примусові роботи врятував лікар Чорнухинської лікарні '''Ф.М. Гутовський'''. Під час медогляду він видав довідку про непридатність для робіт у Німеччині через хворобу.
 +
 
 +
* В с. Курінька та навколишніх селах Мокиївка, Луговики, Піски молоді патріоти об’єдналися навколо вчительки '''Марії Дмитрівни Кривохвіст''' (по чоловікові Ходаківська), яка перед початком війни повернулась у рідне село Курінька з Молдавії, де вчителювала.
 +
 
 +
Наявність радіоприймача і друкарської машинки давали змогу інформувати населення про події на фронті. Ось що писала про цей період газета «Колгоспна праця» від 25.06.1944 р. : «Учителька, комсомолка Матвієнко Катерина Олександрівна в с. Піски підпільно керувала комсомольською групою. Разом з подругами-комсомолками '''О.В. Ясь''', '''Гавриленко Марія Кирилівна''', '''Матухно Ольга Макарівна''', '''Ужако Уляна Василівна''' писали і розповсюджували листівки, в яких повідомляли про події на фронтах і в СРСР, закликали не йти робити німцям, не давати їм хліба, виганяти худобу в ліси, попереджали молодь про дні, коли буде проводитися насильна відправка на каторгу в Німеччину».
 +
 
 +
* 01.02.1943 р. Катерину Олександрівну заарештували німці і тримали в гестапо до 26.02.1943 р. Били шлангом, влаштовували очні ставки, вимагали зізнатись у підпільній роботі. Вона не зізналась, а товариші не видали. Керівників підпільної групи '''М.Д. Кривохвіст''' і '''Зуба Михайла Сергійовича''' розстріляли разом з іншими членами підпілля.
 +
 
 +
* В роки війни Катерина Олександрівна працювала в общинному господарстві.
 +
 
 +
== Педагогічна діяльність ==
 +
 
 +
* Після звільнення території від німецьких загарбників відновила роботу школа. За розпорядженням райвно від 27.09.1943 р. Катерина Олександрівна була призначена на посаду вчителя початкових класів.
 +
 
 +
* З 1953 р. була переведена на посаду вчителя історії та німецької мови 5-7 класів.
 +
 
 +
Катерина Олександрівна була вчителем від «Бога». Мала ґрунтовні знання, вміла змістовно і цікаво розповідати. На уроках німецької мови широко використовувала ігрові моменти. Це дуже зацікавлювало дітей і німецьку мову знали всі.
 +
 
 +
<center>[[Файл:Матвієнко КО - колектив школи.jpg ]]</center>
 +
 
 +
* Тривалий час викладала домоводство. Вчила дітей куховарити, працювати з швейною машинкою, в’язати спицями і гачком.
 +
 
 +
* Керувала танцювальним гуртком. Разом з '''Лєвшаковою Ніною Степанівною''' і дочкою '''[[Матвієнко Раїса Миколаївна|Раїсою]]''' вечорами вивчали танцювальні рухи, а потім навчали дітей складним танцям.
 +
 
 +
* Багато років була депутатом сільської ради. Її дуже любили слухати в жіночих трудових колективах, куди вона приходила з політінформаціями і цікавими розповідями. До неї часто приходили за порадою випускники і односельчани. Для багатьох писала прохання, заяви, звертання в різні державні установи.
 +
 
 +
* В 1977 р. пішла на заслужений відпочинок. Але ще по потребі школи працювала в 1978-1979 н.р. і в 1981-1982 н.р. Катерина Олександрівна дуже дорожила званням «Учителька».
 +
 
 +
== Родина ==
 +
 
 +
05.06.1940 р. одружилися з [[Матвієнко Микола Андрійович|Матвієнком Миколою Андрійовичем]], а 26.08.1940 р. він був призваний на дійсну військову службу.
 +
 
 +
<center>[[Файл:Матвієнко КО - з МА та дочками.jpg]]</center>
 +
 
 +
А ще Катерина Олександрівна була люблячою дочкою, мамою, бабусею і прабабусею.
 +
 +
<center>[[Файл:Матвієнко КО - з мамою та сімєю.jpg]]</center>
 +
 
 +
<center>[[Файл:Матвієнко КО - біля своєї хати.jpg ]]</center>
 +
 +
Померла Катерина Олександрівна 19 листопада 2003 р. Похована в [http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%96%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%A3%D0%B4%D0%B0%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D1%96 с. Піски-Удайські] нині Лубенського р-ну Полтавської обл.
 +
 +
== Нагороди ==
  
[[Файл:Родина Матвієнків.png]]
+
За старанну і висококваліфіковану роботу Міністерство освіти УРСР нагородило К.О. Матвієнко значком «Відмінник народної освіти» (1952 р.)
  
На фото: родинна вчительська династія: [[Матвієнко Микола Андрійович]], [[Матвієнко Раїса Миколаївна]]  
+
<center>[[Файл:Матвієнко КО - відмінник освіти.jpg]]</center>
  
 
[[Категорія:Українські психологи і педагоги]]
 
[[Категорія:Українські психологи і педагоги]]
 
[[Категорія:Піско-Удайська восьмирічна школа]]
 
[[Категорія:Піско-Удайська восьмирічна школа]]
 
[[Категорія:Піско-Удайська школа]]
 
[[Категорія:Піско-Удайська школа]]

Поточна версія на 10:38, 2 грудня 2023

Фото: Матвієнко Катерина Олександрівна

МАТВІЄНКО (Лобас) Катерина Олександрівна (09.І.1921–19.ХІ.2003) – випускниця Пісківської школи, була вчителькою початкових класів, німецької мови, історії Піско-Удайської школи, «Відмінник народної освіти», учасниця підпілля у роки німецької окупації.

Життя Катерини Олександрівни було пов’язане з Піско-Удайською школою протягом 50 років.

Зміст

Освіта

  • З 1.09.1936 р. Катерина Олександрівна навчалась у Лубенській фельдшерсько-акушерській школі, яку закінчила 2.08. 1938 р. Одержала спеціальність «Акушерка». По спеціальності не працювала.

Початок роботи і Друга світова війна

  • З 25.08.1938 р. була призначена вчителем І-ІV класів Білоусівської семирічної школи.
  • З 1.09. 1940 р. Катерина Олександрівна почала заочно вчитися в Лохвицькому педагогічному училищі, яке закінчила 3. 08. 1945 р.
  • Деякий час підміняла вчителів у початковій школі хутора Красногірка. Так і працювала з маленькими дітками.
  • Потім 22.06.1941 р. розпочалась війна. Батько Катерини Олександрівни Лобас Олександр Миколайович до війни працював головою колгоспу і був залишений для підпільної роботи.
  • 21 вересня 1941 р. село окупували німці. Швидко підібрався «штат» - староста і поліцаї. В першу чергу забирали все і утискували комуністів та їх сім’ї. Олександра Миколайовича разом з іншими активістами села заарештували і пішки за возом відправили в м. Лубни. 14.06.1942 р. розстріляли.
Фото: К.О. Матвієнко

Вели через с. Постав-Мука, мимо двору батьків Матвієнка Миколи Андрійовича. Олександр Миколайович попросив дозволу зайти попити води. Дозволили. Зайшов, попрощався і попросив переказати в Піски, щоб не йшли провідувати, бо це небезпечно.

  • В 1942 р. Катерину Олександрівну від відправлення в Німеччину на примусові роботи врятував лікар Чорнухинської лікарні Ф.М. Гутовський. Під час медогляду він видав довідку про непридатність для робіт у Німеччині через хворобу.
  • В с. Курінька та навколишніх селах Мокиївка, Луговики, Піски молоді патріоти об’єдналися навколо вчительки Марії Дмитрівни Кривохвіст (по чоловікові Ходаківська), яка перед початком війни повернулась у рідне село Курінька з Молдавії, де вчителювала.

Наявність радіоприймача і друкарської машинки давали змогу інформувати населення про події на фронті. Ось що писала про цей період газета «Колгоспна праця» від 25.06.1944 р. : «Учителька, комсомолка Матвієнко Катерина Олександрівна в с. Піски підпільно керувала комсомольською групою. Разом з подругами-комсомолками О.В. Ясь, Гавриленко Марія Кирилівна, Матухно Ольга Макарівна, Ужако Уляна Василівна писали і розповсюджували листівки, в яких повідомляли про події на фронтах і в СРСР, закликали не йти робити німцям, не давати їм хліба, виганяти худобу в ліси, попереджали молодь про дні, коли буде проводитися насильна відправка на каторгу в Німеччину».

  • 01.02.1943 р. Катерину Олександрівну заарештували німці і тримали в гестапо до 26.02.1943 р. Били шлангом, влаштовували очні ставки, вимагали зізнатись у підпільній роботі. Вона не зізналась, а товариші не видали. Керівників підпільної групи М.Д. Кривохвіст і Зуба Михайла Сергійовича розстріляли разом з іншими членами підпілля.
  • В роки війни Катерина Олександрівна працювала в общинному господарстві.

Педагогічна діяльність

  • Після звільнення території від німецьких загарбників відновила роботу школа. За розпорядженням райвно від 27.09.1943 р. Катерина Олександрівна була призначена на посаду вчителя початкових класів.
  • З 1953 р. була переведена на посаду вчителя історії та німецької мови 5-7 класів.

Катерина Олександрівна була вчителем від «Бога». Мала ґрунтовні знання, вміла змістовно і цікаво розповідати. На уроках німецької мови широко використовувала ігрові моменти. Це дуже зацікавлювало дітей і німецьку мову знали всі.

Матвієнко КО - колектив школи.jpg
  • Тривалий час викладала домоводство. Вчила дітей куховарити, працювати з швейною машинкою, в’язати спицями і гачком.
  • Керувала танцювальним гуртком. Разом з Лєвшаковою Ніною Степанівною і дочкою Раїсою вечорами вивчали танцювальні рухи, а потім навчали дітей складним танцям.
  • Багато років була депутатом сільської ради. Її дуже любили слухати в жіночих трудових колективах, куди вона приходила з політінформаціями і цікавими розповідями. До неї часто приходили за порадою випускники і односельчани. Для багатьох писала прохання, заяви, звертання в різні державні установи.
  • В 1977 р. пішла на заслужений відпочинок. Але ще по потребі школи працювала в 1978-1979 н.р. і в 1981-1982 н.р. Катерина Олександрівна дуже дорожила званням «Учителька».

Родина

05.06.1940 р. одружилися з Матвієнком Миколою Андрійовичем, а 26.08.1940 р. він був призваний на дійсну військову службу.

Матвієнко КО - з МА та дочками.jpg

А ще Катерина Олександрівна була люблячою дочкою, мамою, бабусею і прабабусею.

Матвієнко КО - з мамою та сімєю.jpg
Матвієнко КО - біля своєї хати.jpg

Померла Катерина Олександрівна 19 листопада 2003 р. Похована в с. Піски-Удайські нині Лубенського р-ну Полтавської обл.

Нагороди

За старанну і висококваліфіковану роботу Міністерство освіти УРСР нагородило К.О. Матвієнко значком «Відмінник народної освіти» (1952 р.)

Матвієнко КО - відмінник освіти.jpg


Особисті інструменти
Ми в мережі
Реклама